Augustové Vzdušné Zámky

« Novinky

VZDUŠNÉ ZÁMKY 2020 vznikli z presvedčenia, že „kultúra a umenie zohrávajú dôležitú úlohu pri formovaní každej spoločnosti a jej hodnôt.”

 

„Ľudí a mesto mám veľmi rád,” hovorí Ivan Šiller o Nových Zámkoch, aktuálnom Meste kultúry, v ktorom prebieha projekt VZDUŠNÉ ZÁMKY 2020 . Tento vzťah sa začal budovať pred trinástimi rokmi s návštevami Galérie umenia Ernesta Zmetáka, v ktorej sa Ivan podieľal na projekte cyklu komorných koncertov. Ku koncertom časom pribudli workshopy pre deti a stredoškolákov. „Máme tu stabilné, veľmi vnímavé publikum. Po koncertoch sa vždy rozprávame (nielen) o hudbe.”

 

Ivan postupne objavoval Nové Zámky aj inak: „Sú tu veľmi pekné a kvalitné detské ihriská a pekná reštaurácia na Sihoti. S mojimi dvomi synmi sme si už aj zahrali futbal na miestnom futbalovom ihrisku a párkrát sme boli v Pizzerii na námestí. Teší ma nový projekt sadenia stromov – aj my sa chystáme zasadiť si tu náš rodinný strom.”

 

V roku 2020 sa Ivan do Zámkov vráti hneď niekoľkokrát. Súbor Ensemble Ricercata, v ktorom pôsobí ako klavirista a umelecký vedúci, sa stal rezidenčným súborom mesta. „Je to prirodzený výsledok môjho dlhoročného tunajšieho umeleckého pôsobenia. Teší ma, že sme získali grant a s kolegyňou a kolegami tu odohráme štyri koncerty. Jeden z nich dokonca aj s orchestrom Ensemble Diversa z Brna.”

 

Na august sú naplánované dva koncerty. 16. augusta zahrá Ivan Šiller sólo a na túto príležitosť vybral skladby M. Burlasa, P. Glassa, G. Ligetiho a V. Silvestrova. 30. augusta príde aj so súborom a spoločne uvedú diela L. Janáčka, D. Milhauda a R. Kolářa.

 

Projekt Ensemble Ricercata – rezidenčný súbor mesta Nové Zámky 2020 podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobný fond. S podporu SOZA.

 

Foto: Martin Hruboš