Júlová hudba podľa Ivana Šillera

« Novinky

Aktuálne, zvukovo zaujímavé, pritom pre uši pekné a ešte aj vtipné. Také skladby odporúča na leto.

 

Klavirista Ivan Šiller v lete nepočúva žiadnu hudbu. „Mám veľmi rád ticho. Preto chodíme s celou rodinou na celý mesiac na samotu do lesa,” vysvetľuje. Hoci sám nemá počas dovolenky v prehrávači nič, na toto obdobie odporúča niekoľko kvalitných skladieb. Ich zoznam nájdete nižšie. No najskôr niekoľko postrehov na horúcu tému.

 

Cestovateľské objavy

Ivan vďaka koncertom a projektom veľa cestuje. To je čas na rozmanité debaty, často aj o hudbe. Zaujímavé tipy má vždy poruke klarinetista Ronald Šebesta. „On je studnica múdrosti. Vďaka nemu som spoznal napríklad Milhaudove tance.” Mimochodom, túto skladbu Ivan uvedie so súborom Ensemble Ricercata na augustových koncertoch.

 

Keď vyjde slnko a zvukára nikde

Všeličo Ivan preskákal počas letných festivalov. Trebárs na Pohode predstavil s VENI ACADEMY perfektný program zostavený z diel Andriessena a Burlasa. No zažil tam aj adrenalínové momenty:  „Raz zaspal zvukár a vítanie slnka sme museli odohrať bez zvukovej skúšky. Four Organs Steva Reicha si to poriadne odniesli.”

 

Z pouličného repertoáru

Skúsme si vizualizovať takýto výjav: Ivan Šiller ako pouličný muzikant a žiadne koncertné krídlo na obzore. Ako by vykorčuľoval z takéhoto zadania? „Asi by som si priniesol svoje Toy Pianos a zahral Suitu Johna Cagea. Pár eur by som snáď získal.”

 

Ivanov letný mix

Sú v ňom skladby „stále aktuálne, zvukovo zaujímavé, pritom pre uši pekné a ešte aj vtipné.” Dobrodružné povahy so záľubou v objavoch a jemných úletoch, skúste

Zygmunt Krauze: Gloves Music a Stone Music

 

Hľadačom a hľadačkám, ktorí však neľúbia prílišné experimentovanie, ponúka

Duet for piano and woodblock od Howarda Skemptona a Ligetiho Bagatelly

 

Ako soundtrack k tancu a iným pohybom vybral

Meredith Monk a jej Song of Ascension. S poznámkou, že hýbať sa dá takmer pri každej hudbe

 

Od Ronalda Šebestu posiela ďalej túto expertnú priateľskú lahôdku:

Darius Milhaud: Saudades do Brasil

 

Bonus: aj vo svete NIČ existujú výnimky, takže Ivan má predsa len nejakú zálohu. „Ak si niečo pustím,  je to Keith Jarrett a záznam jeho koncertu Live in Munich.”

 

Ivan želá parádne, pre uši pekné a vtipné leto.