Janáčkove Říkadla: keď sa oplatí čakať

« Novinky

Říkadla Leoša Janáčka čakali niekoľko rokov na klavíri Ivana Šillera. Vlani si ich konečne zahral spolu s Helgou Varga Bach a Ronaldom Šebestom.

 

Říkadla existujú vo viacerých verziách – nástrojových a speváckych obsadeniach, no pôvodne boli určené pre spev, klarinet a klavír. „Skladba znie tak, akoby ju hral komorný orchester,” tvrdí Ivan Šiller, umelecký vedúci súboru. Helga Varga Bach zdôrazňuje idylickú atmosféru a detský svet, ktorému nechýba humor. V mojich obľúbených riekankách sa stretávame so širokou paletou vokálneho a výrazového rozsahu, s ostrým premenlivým rytmom a so zmenami taktu,” vysvetľuje sopranistka. „Čo takt, to prekvapivý hudobný moment,” dopĺňa klarinetista Ronald Šebesta.

 

Říkadla a ďalšie Janáčkove diela súbor uvedie najprv 30. augusta o 19.00 v kostole Povýšenia sv. Kríža v Nových Zámkoch, v ktorých Ensemble Ricercata tento rok pôsobí ako rezidenčný súbor. 31. augusta o 19.00 skladba zaznie vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave

 

Na koncertoch bude možné počúvať aj pomyselný dialóg Leoša Janáčka a Dariusa Milhauda. Tvorbu francúzskeho skladateľa oplyvnilo detstvo v Provensálsku, dvojročný pobyt v Brazílii, kontakt so skladateľmi z hnutia Parížska Šestka, ktoré sa snažilo priblížiť hudbu viac poslucháčstvu, a k tomu pokrok vo výrobe nástrojov.

 

Súbor uvedie aj skladbu Iavnana, ktorú jej autor Robert Kolář zložil na pamiatku novinára Juraja Kušnierika.

 

Ensemble Ricercata vystúpi v zložení: Helga Varga Bach – soprán, David Danel – husle, Ronald Šebesta – klarinet, Ivan Šiller – klavír.

 

Projekt Ensemble Ricercata – rezidenčný súbor mesta Nové Zámky 2020 ako hlavný partner podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. S podporou SOZA.

 

Bratislavský koncert je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa. Projekt podporil Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislavy. S podporou SOZA. 

 

Foto: Martin Hruboš