O štvorručnom dialógu s príbehom

« Novinky

Duet for piano and woodblocks. Skladba, ktorú zložil Howard Skempton, otvorila príbeh pre Tomáša Boroša a Ivana Šillera. 

 

Keď Tomáš Duet for piano and woodblocks objavil, začal snívať, že si tento skvost zahrá, nevedel však zohnať noty. Písal a pýtal sa krížom-krážom a kade-tade, vôbec to však nevyzeralo nádejne. Až raz našiel video na youtube, v ktorom skladbu interpretuje dvojica britských hudobníkov. Tomáš ich kontaktoval a dostal srdečnú odpoveď s e-mailovou adresou priamo na skladateľa.

 

Príbeh pokračuje: Tomáš a Ivan skladbu premiérovo a – z nôt – zahrajú 6. októbra 2020 na koncerte Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase.

 

Tomáš sa pre zmenu stal hlavnou postavou príbehu svojej klavírnej zbierky pre štyri ruky, ktorú nazval Tarantulky. Sú predzvesťou toho, čo nás v zbierke čaká: hravá poetika, netradičné spôsoby hry, tvorivá interpretácia, krehký humor a delikátna zvukovosť. Okrem týchto spoločných charakteristík prináša každá zo skladieb odlišnú atmosféru a nejaké prekvapenie.

 

Koncertný príbeh Tarantuliek  sa začal na festivale Epoché v roku 2016, na ktorom zazneli prvé štyri skladby zbierky. Autor vtedy nesmelo oslovil Ivana Šillera, či by si s ním nezahral. Na prvých skúškach Ivan projektu príliš neveril. Časom si zvykol a dnes má Tarantulky možno aj rád. V roku 2019 pribudli ďalšie skladby, ktoré duo Šiller – Boroš premiérovo uviedlo v ukrajinskom Černigove. Posledné kusy vznikli v marci a apríli 2020. Príbeh uzatvára vydanie nôt a CD nahrávka zbierky. Autor tajne dúfa, že napriek tomuto finále bude príbeh Tarantuliek predsa len pokračovať.

 

Duet for piano and woodblocks a Tarantulky zahrajú Tomáš Boroš a Ivan Šiller ako Ensemble Ricercata 6. októbra v Slovenskom rozhlase. Od Skemptona uvedú ešte Collected Piano Pieces a do programu zaradili aj Divertimento pre klavír štvorručne, ktoré zložil Leo Smit.

 

Kapacita koncertu je obmedzená na 40 divákov.

 

Koncert je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa. Spoluorganizátor koncertu je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Projekt podporil Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislavy. S podporou SOZA.