Mesiace a čísla v októbri

« Novinky

„Robte to, čo robíte, stále vymýšľajte niečo nové a šírte to, odkázala Tomášovi Borošovi a Ivanovi účastníčka ich hudobného seminára. 

 

A tak Tomáš Boroš vymyslel niečo nové. Je to seminár Mesiace a čísla. „Zbierky hudobno-edukačných aktivít Mesiace a čísla vychádzajú z hudobno-pedagogických koncepcií C. Orffa a Z. Kodálya. Jednotlivé aktivity v syntéze triády reč – pohyb – hudba rozvíjajú hudobné schopnosti – najmä sluchovo-percepčnú, rytmickú, intonačnú, auditívno-motorickú, hudobnú pamäť a predstavivosť. Smerujú k elementárnej hudobnej tvorbe (improvizácii a kompozícii). Názvy jednotlivých mesiacov roka a čísla od jeden do dvadsať tvoria materiál na rytmizovanie, pohyb, intonáciu a pochopenie fungovania hudobnej štruktúry,” opisuje Tomáš Boroš svoj nový projekt, ktorý bude lektorsky viesť s Ivanom Šillerom.

 

Nové aktivity, tvorivé podnety a hlavne množstvo zábavy si na vlastnej koži vyskúšajú prví účastníci a prvé účastníčky seminára Mesiace a čísla v Poprade (17. 10.)

 

Ďalšie tvorivé workshopy bude dvojica Boroš – Šiller viesť v Lipanoch (14. 10.) a v Sabinove (15. 10.)

 

A na koniec začiatok (mesiaca):  6. 10. vystúpia Boroš a Šiller pod hlavičkou Ensemble Ricercata vo Veľkom štúdiu Slovenského rozhlasu. Pre 40 ľudí zahrajú vo svetovej premiére nové štvorručné skladby Tomáša Boroša, v slovenskej premiére uvedú Duet for Piano and Woodblocks od Howarda Skemptona a predstavia aj Divertimento pre klavír štvorručne, ktoré zložil Leo Smit.

 

Koncert je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa.

Spoluorganizátom koncertu je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

Projekt podporil Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislavy. S podporou SOZA.