Koncertový apríl

« Novinky

Po troch mesiacoch vzdelávania a odovzdávania vedomostí naastupújec generácii mám v apríli hneď niekoľko koncertov, všetky moje aktivity nájdete aj v sekcii „Kalendár“. 

 

Celý apríl je venovaný kalvírnemu festivalu PIANO DAYS, avšak 20. apríla som mal možnosť stať sa nachvíľu aj dirigentom. V Bratislave som dirigoval detský spevokol Zboru Cirkvi bratskej v Bratislave, ktorý premiéroval skladbu Slavoja Krupu – Ester v Starej Turej.

 

Pri písaní blogu je za nami už prvý klavírny recitál v rámci tohtoročného PIANO DAYS 2024 a rovnako tak aj PIANO TALK, ktorého som bol v Žiline súčasťou aj ja. Spolu s interpretkami prvého koncertu – Kristínou Smetanovou a Júliou Stahl – Novosedlíkovou a Kamilom Mihalov sme sa rozprávali nie len o klavíri v priestoroch ArtFora v Žiline, celý talk je dostupný aj online na Facebooku InMusic.

 

Festival čakajú ešte dva koncerty v Nitre a Modrom Kameni a workshop „Zvuky klavíra“ pod vedením lektorky Martiny Janegovej. Na hrade Modrý Kameň máte možnosť počuť aj moju interpretáciu Chopinových Prelúdií na nádhernom nástroji Steinway.

 

„Prelúdia patria medzi veľmi známe skladby a je pre mňa výzvou, nájsť si svoju vlasnú interpretačnú cestu. Lebo asi neexistuje klavirista svetového mena, ktorý by ich nenahral (Rubinstein, Pogorelich, Pollini atď.) Akokeby každý interpretmal potrebu sa s nimi „vyrovnať“. Podobne je to aj s Bachovými prelúdiami, fúgami alebo s Beethovenovými sonátami. Teraz som v období života, kedy by som sa rád vyrovnal so Chopinovými prelúdiami a uvidím, ako sa mi to podarí.“ a týmto mojím citátom z rozhovoru pre plan.art vás na koncert srdečne pozývam. Vstup na podujatie je voľný, vidíme sa vo Veľkej palote kaštieľa na hrade Modrý Kameň už 27.4.2024 o 17:00.

 

Ivan