Aký bol decembrový koncert k 35. výročiu VENI ensemble?

« Novinky

“VENI má na konte celý rad pozoruhodných koncertných projektov, ktoré priniesli kvalitné hudobné impulzy, zdravú konfrontáciu, ako aj radosť z pozitívnych ohlasov na strane publika.” – Melánia Puškášová, Hudobný život

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu sa ešte 16. decembra 2023 uskutočnil koncert v podaní VENI ensemble, klaviristu Ivana Šillera a dirigentov Daniela Mateja a Mariána Lejavu.

 

Skladba Daniela Mateja  QUOTATIONS · ROTATIONS · VARIATIONS, ktorej názov niesol aj samotný koncert vznikla na podnet klaviristu Ivana Šillera. Bol sólový part v Danielovej skladba pre Ivana náročný na naštudovanie? To ako sa s tým popasoval môžete zistiť v relácii Umenie od RTVS.

 

“Úseky odmeriavaného pravidelného odbíjania dôb, široký rozostup pravej a ľavej ruky, sem-tam preparovaný klavír… Slovom, samé lahôdky pre jemné uši, klavírny koncert pre fajnšmekrov.” takto zase opisuje druhú koncertnú skladbu Melánia Puškášová v recenzii pre Hudobný život. Uvedenie skladby od Pieta-Jan van Rossuma Avondboek – Nachtboek bolo svetovou premiérou, rovnako ako aj tá Danielova.

 

Celú recenziu nájdete na tomto odkaze.

 

A kde ma budete môcť s VENI ensemble počuť najbližšie? Nezabudnite sledovať Facebook ISCM – Slovakia!