

Ivan Šiller je uznávanou autoritou v oblasti súčasnej hudby a hudby 20. storočia a zároveň je oceňovaný aj za svoj pohľad na hudbu minulosti. Jeho medzinárodná kariéra zahŕňa inovatívne dramaturgicky koncipované koncerty, rozhlasové vysielania a oceňované nahrávky. Umelecké aktivity dopĺňa celoživotná oddanosť v pedagogickej činnosti, koncertných prednáškach a workshopoch, ktoré inšpirujú novú generáciu hudobníkov.
Ivan Šiller úzko spolupracoval s mnohými poprednými skladateľmi vrátane Philipa Glassa, Elliotta Sharpa, Louisa Andrriesena, Chrisa Newmana, Daija Fujikuru, Piet Jan van Rossuma, Daniela Mateja a Milana Adamčiaka. V sezóne 2024/2025 predstaví komorné recitály v Brne a v Bratislave, kde zaznejú premiéry súčasných skladateľov reflektujúcich skladbu Erika Satieho Trois morceaux en forme de poire. Jeho sólové recitály v Slovenskej filharmónii v Bratislave, Pardubiciach a Košiciach ponúknu dramaturgiu z diel Franza Schuberta, Albana Berga, Bélu Bartóka a Győrgi Ligetiho. Ivan Šiller rozvíja dlhoročnú spoluprácu so sopranistkou Helgou Varga Bach, na koncertoch postupne uvádzajú zborník 114 piesní Charlesa Ivesa a zároveň ho nahrávajú pre Slovenský rozhlas.. S Ensemble Ricercata predstaví multimediálny projekt CAGE 113, ktorý ponúkne jedinečný pohľad na dielo Beach Bird for Camera Johna Cagea. S komorným orchestrom ZOE sa systematicky venuje interpretácii všetkých klavírnych koncertov J. S. Bacha.
V júli 2025 vo vydavateľstve Hudobný fond vyjde nahrávka 3 CD výlučne zo sólovej a komornej tvorby slovenského skladateľa Tomáša Boroša. Táto nahrávka je najnovším prírastkom do série kriticky oceňovaných spoluprác s vydavateľstvom Hudobný fond, nadväzujúc na albumy Old Boys Anthology (2023), VENI ensemble (2019) a Ensemble Ricercata (2016). Nahrávka Old Boys Anthology získala viacero prestížnych recenzií, vrátane hodnotení v americkom časopise Fanfare, českej Harmónii a španielskom magazíne Scherzo.
Okrem vydavateľstva Hudobný fond Ivan Šiller úzko spolupracuje aj s vydavateľstvom InMusic. V roku 2018 vydal svoj debutový sólový album FIFTY, zbierku viac ako 20 skladieb súčasných autorov. V roku 2020 nasledoval album Lasciar sonare s hudbou P. Glassa, V. Silvestrova, G. Ligetiho a M. Burlasa, ktorý bol nominovaný na cenu Radio_Head Award v kategórii klasická hudba. Pre americké vydavateľstvo MODE Records spolu so súborom VENI ACADEMY nahral album Dispersion s hudbou Elliotta Sharpa. So súborom Cluster ensemble v roku 2016 realizoval pre vydavateľstvá Orange Mountain Music (USA) a Hevhetia (SK) trojalbum Cluster ensemble plays Philip Glass, ktorý získal významný ohlas v britskom časopise The Guardian a americkom Pitchfork.
Ivan Šiller pôsobí aj ako programový riaditeľ medzinárodného festivalu PIANO DAYS, ktorý zahŕňa workshopy a dielne pre deti, podcasty s interpretmi a rozhlasové nahrávky. Už 18 rokov vedie cyklus komorných koncertov v Galérii umenia v Nových Zámkoch a 12 rokov organizuje komorné koncerty v Slovenskom rozhlase. Jeho cieľom je prinášať inovatívne koncertné programy aj do menších miest na Slovensku.
Ivan Šiller je laureátom mnohých ocenení. V roku 2014 získal dve ceny Radio_Head Awards za najlepšiu nahrávku so súborom VENI ACADEMY. V rokoch 2016 až 2018 bol so súborom Cluster ensemble nominovaný na Cenu za umenie Nadácie Tatra banky a Krištáľové krídlo. V roku 2000 mu ministerka školstva Slovenskej republiky udelila Medailu sv. Gorazda za prínos vo vzdelávaní. Na medzinárodnej súťaži EMCY v Hamburgu získal cenu za najlepšiu klavírnu spoluprácu a na klavírnej súťaži v Dubline titul laureáta.
Ako umelec presahujúci hranice tradičnej interpretácie spoluvytvára alternatívne vzdelávacie platformy, ako sú študentský projekt VENI ACADEMY či séria detských workshopov Sound Orchestra, zameraných na improvizáciu, grafické partitúry a experimentálnu hudbu. Je zakladateľom Učiteľského kolégia, ktoré podporuje inovatívne prístupy vo vzdelávaní vysokoškolských študentov a venuje sa tvorbe nových študijných programov pre vysoké školy. Pôsobí ako docent na Pedagogickej fakulte v Bratislave a pedagogický riaditeľ Superar Slovakia. Venuje sa vzdelávaniu učiteľov prostredníctvom kurzov Ako skvele učiť hudbu. Na jar 2022 spustil v spolupráci s Braňom Gotthardom sériu dokumentárnych filmov IMAGINE, ktoré približujú hudbu 20. a 21. storočia.
Počas štúdia sa zúčastnil umeleckých pobytov v Tanglewood Music Centre (USA), Banff Centre for the Arts (Kanada) a Darmstädter Ferienkurse (Nemecko). Študoval hru na klavíri u Milici Kailingovej, Daniely Varínskej a Daana Vandewalle.