Do decembrového ticha

« Novinky

Bol raz jeden chlapec, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Jeho hudbu zahrá Ivan Šiller. Na Mikuláša. 

 

„Cyklus sedemnástich skladieb je zaujímavý tým, že obsahuje skladby rôznej náročnosti a rozsahu. Od jednoriadkových skladieb (Lento, Allegretto) trvajúcich niekoľko sekúnd až po koncertantné skladby (Malá Suita, Sonatína), ktoré sú určené pre vyspelejších klaviristov. Marián mal veľmi rád hudbu Stravinského, Bartóka, Haydna – všetky jeho lásky nájdeme aj v jeho klavírnej tvorbe. Zároveň v jeho klavírnych skladbách nájdeme aj motívy, ktoré používa vo svojich známejších piesňach,“ hovorí Ivan Šiller o skladbách, ktoré zložil Marián Varga ako 12 – 15-ročný žiak Ľudovej školy umenia. 

 

Po rokoch objavené skvosty teraz vydáva Spoločnosť Mariána Vargu vo forme nôt, knižného príbehu a albumu. Skladby nahral Ivan Šiller a zahrá ich aj na svojom vianočnom koncerte 6. decembra v Slovenskom rozhlase.

 

Ivan uvedie aj Malú vianočnú suitu od Georga Crumba, podľa ktorej je nazvaný celý koncert. Kristína Gotthardt o skladbe píše: Crumba k vytvoreniu kompozície inšpirovala séria siedmich malieb Giotta di Bondone, ktoré visia v známej Scrovegniovskej kaplnke v talianskej Padove. Každá z častí má svoju hudobnú logiku, ktorá vytvára zvukové kontrasty s inými časťami. Vďaka preparovaniu klavíra skladba znie akoby sa hrala na viacerých hudobných nástrojoch.

 

Ďalšou skladbou večera bude Trúchlenie, malá prosebná modlitba pre klavír od Lukáša Borzíka. Dielo je kontempláciou nad stratou blízkeho človeka.

 

Koncert sa koná 6. 12. 2020 o 19:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Aktuálne protiepidemické opatrenia umožňujú osobnú účasť publika na koncerte. Vstup je voľný.

 

Udalosť na Facebooku

 

Podujatie je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia DEVÍN Hudobná dielňa. Spoluorganizátorom koncertu je RTVS. Projekt podporil Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislavy, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a Slovenský ochranný zväz autorský.

 

Foto: Martin Hruboš