Aprílové Piano Days

« Novinky

Ivan Šiller toľko obdivoval medzinárodný projekt Piano Day, až ho spravil aj na Slovensku. 

 

A rovno ako  festival. Uskutočnil sa 16. – 24. apríla 2001 vo virtuálnom svete.

 

Jeho kľúčovým slovom bolo „spájanie.“ Spolupracovali na ňom Slovenská filharmónia, Slovenský rozhlas, Nitrianska galéria a Štátny komorný orchester Žilina. Tieto scény okrem iného spájajú napríklad aj klavíry Steinway&Sons s dokonalým zvukom v ich koncertných sálach. Jedinečné recitály na nich počas festivalu zahrali klaviristky a klaviristi z rôznych generácií: Zuzana Biščáková, Tomáš Boroš, Martina Janegová, Fero Király, Júlia Novosedlíková, Kristína Smetanová a Zuzana Zamborská. Pre svoje vystúpenia si vybrali diela klasikov, súčasných autorov aj vlastnú tvorbu. 

 

Ivan Šiller sa pridal k Tomášovi Borošovi v niekoľkých štvorručných skladbách na koncerte v Žiline. Inak bol hlavne festivalovým dramaturgom a organizátorom, k čomu mu pribudla ďalšia rola: „Viac ako inokedy som si koncerty vychutnal aj ako poslucháč. Klavír je pre mňa  výnimočný – kráľovský nástroj. S festivalom som veľmi spokojný. Už pripravujeme ďalší ročník.”

 

Koncerty Piano Days sa konali v rámci projektu InMusic – celoročná činnosť 2021, ktorý z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia. S podporou SOZA. S finančným príspevkom Hudobného fondu.