(When I’m) FIFTY (for piano)

« Novinky

Bolo to jedno z najkrajších, najväčších a najpríjemnejších prekvapení, aké som kedy zažil,” povedal Daniel Matej o dare, ktorý dostal k svojej päťdesiatke.

 

Prekvapenie z kategórie nezabudnuteľných vymyslel Ivan Šiller. Oslovil hudobných skladateľov z celého sveta s netradičnou prosbou: napísať oslávencovi narodeninovú skladbu. Výsledkom je kolekcia 29 osobných želaní, originálnych variácií na Happy Birthday. Trvajú pár sekúnd aj niekoľko minút, sú vtipné aj dramatické, vošli sa medzi ne pavane aj valčík úľavy. Narodeninovej výzvy sa zúčastnili Louis Andriessen, Elliott Sharp, či Owen Underhill, domácu scénu zastupujú Milan Adamčiak, Martin Burlas, Marián Lejava, Tomáš Boroš a ďalší.

 

Dar si odvtedy žije pozoruhodný príbeh. Jeho premiéra sa uskutočnila v septembri 2014 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Následne s projektom Mobilné kultúrne centrum zaznel v rôznych častiach Slovenska. V roku 2018 ho Ivan Šiller pod hlavičkou InMusic vydal na CD.

 

Slovami jedného zo zúčastnených autorov: “Je to pozoruhodná kolekcia veľmi pekných, mnohých veľmi zaujímavých a celkovo veľmi dobrých, prvotriedne zahraných skladieb, navyše v nádhernom dizajne.”

 

Foto: Martin Hruboš