Stormy Monday

« Kalendár

10. decembra 2022, 19:00
Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Bratislava

ZOE komorný Orchester, Spevácky zbor Technik STU, David Danel – husle, Jozef Lupták – violončelo, Ivan Šiller – klavír

J.S. Bach, P. Zagar, D. Matej

 

Huslista David Danel rád hľadá spôsoby, ako dostať husle do nových médií, a príležitostne spolupracuje s tanečníkmi, choreografmi, výtvarnými umelcami a rozprávačmi. Pre tanečníka, huslistu, rozprávača a svetelného dizajnéra vytvoril multidisciplinárne projekty ako „Bach – príbeh o stvorení a páde“. 

 

Jozef Lupták je podľa britského violončelistu Roberta Cohena „umelec širokého umeleckého záberu so zrelým muzikantským intelektom, vytríbeným zmyslom pre štýl, technickou virtuozitou, schopnosťou zmocniť sa posolstva interpretovaného diela s nadhľadom a presvedčivosťou.“ 

 

Peter Zagar a Daniel Matej sú súčasní slovenskí hudobní skladatelia, s ktorými naše občianske združenie pravidelne spolupracuje a ich skladby nepočujete v našom prevedení prvý krát. Peter Zagar sa venuje aj scénickej hudbe, ktorú ste mohli počuť v niekoľkých inscenáciách v Divadle Andreja Bagara v Nitre, nedávno aj v Slovenskom národnom divadle. Daniel Matej je skladateľ, interpret, organizátor a pedagóg, vedúca osobnosť svojej generácie. Jeho diela sú pravidelne uvádzané na domácich aj zahraničných pódiách. Johanna Sebastiana Bacha bude počuť v podobe jeho Koncertu pre klavír a orchester d mol

 

Pod taktovkou zbormajsterky Petry Torkošovej zazneli premiéry mladých slovenských autorov, ktoré prinášajú novú úroveň zvukových experimentov a prezentujú prácu so zvukom v priestore. Zbor Technik pod jej vedením získal mnohé ocenenia doma i v zahraničí. V roku 2020 vymysleli projekt, vďaka ktorému si s nimi môžete zaspievať aj vy – Výučbová knižnica pre spevácke zbory so slovenskými piesňami je voľne dostupná na ich webovej stránke a YouTube kanáli. 

 

Komorný orchester ZOE predstavuje na slovenských pódiách komornú hudbu v rôznych obsadeniach, od tria až po orchester, ako tomu bude práve na našom decembrovom koncerte. V ich podaní zaznelo už niekoľko rôznych úprav súčasnej hudby. 

 

 

Organizátor: InMusic

Spoluorganizátor: RTVS – Slovenský rozhlas

Cyklus koncertov je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa